مشارکت شهروندان مشهدی در اداره شهر از طریق پرداخت عوارض

پرداخت عوارض، هزینه توسعه شهر

شهرداری‌ برای ایجاد کیفیت بهتر ارائه خدمات به شهروندان، فعالیت‌های تفریحی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... نیازمند حمایت همه‌جانبه شهروندانش است . اجزا و عناصر شهر با پول دولت و شهرداری ساخته نشدند بلکه با پول خود شهروندان احداث شده‌اند و اکنون تمام شهروندان در داشته‌‌های شهر سهیم هستند احداث فضاها و مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی، مذهبی و... از جمله فعالیت‌های پرهزینه شهرها بوده که با پول خود شهروندان به عنوان عوارض به شهرداری تزریق شده است.

ضرورت فرهنگ‌سازی

وضعیت شهرهای دیروز ما با شرایط شهرها و بخصوص کلان‌شهرهای امروزی مانند شهر مشهد تفاوت معناداری دارد. حالا شهرها با جمعیت‌های میلیونی و با چند خیابان و معابر و ده‌ها مغازه کوچک و بزرگ نیست که بتوان آن را با هزینه‌های کم اداره کرد و در مقابل خدمات مناسبی نیز به شهروندانش ارائه داد.

ساماندهی ترافیک، جمع‌آوری زباله، رفت و روب و نظافت معابر و شهر، اجرای پروژه‌های عمرانی، فرهنگی، ترافیکی و... از جمله نیازهایی هستند که هر کدام از آنها با هزینه‌های سرسام‌آوری توسط مجموعه شهرداری‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه آنها در شهر اجرا می‌شوند.

عوارض پرداختی توسط شهروندان تنها منبع درآمد پایدار در شهرداری ها محسوب می‌شود که می‌تواند دغدغه مدیریت شهری را کاهش داده و ارائه خدمات متنوع و کیفی را به یک امر مستمر و همیشگی تبدیل کند.

نگاهی کوتاه بر نحوه اداره شهرهای بزرگ دنیا نیز دلیل محکمی بر این مدعاست که تنها منبع پایدار درآمد برای اداره بهینه شهرها، مشارکت شهروندان در هزینه‌های شهری است. هرچند مسوولان شهری اذعان دارند میزان مشارکت شهروندان در پرداخت بموقع عوارض شهری به میزان قابل ملاحظه‌ای در چند ساله اخیر افزایش یافته و این امر قطعا با ارتقای فرهنگ شهروندی که پرداخت عوارض شهری شاخه‌ای از آن است، ارتباط مستقیمی دارد اما به نظر می‌رسد ارتقای فرهنگ مشارکت فعالانه شهروندان در پرداخت عوارض زندگی شهری همچنان نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر از سوی سازمان‌های متولی است.

شهروندان باید این واقعیت را بپذیرند که کمک مدیریت شهری در اداره یک شهر در واقع
کمک به خود شهروندان برای برخورداری از یک شهر پاکیزه، ایمن و توسعه‌یافته خواهد بود.

/ 0 نظر / 4 بازدید